Верховина – це курорт, розташований у самому серці Гуцульщини. Містечко поступається за популярністю таким центрам як Буковель, Ворохта та Яремче, однак воно не менш цікаве. Тут туристичний потік менший, так що цей напрямок чудово підходить для спокійного та тихого відпочинку в колоритному регіоні Карпат.
Верховина розкинулася в Івано-Франківській області недалеко від румунського кордону. Сюди зручно добиратися на екскурсії туру Ворохта 365. Маршрут із Ворохти проходить гірськими дорогами, оточеними лісами, та займає близько години. Таким чином, на поїздці ви побачите природу Верховинського національного природного парку. Недалеко від містечка розкинувся мальовничий Буковецький перевал, а саму Верховину перетинає легендарна річка Чорний Черемош.
Верховина була заснована у XV столітті та стала свідком важливих подій в історії Карпатського регіону. Сьогодні туристи можуть вивчити історію та культуру Гуцульщини, відвідавши музейні колекції Верховини та її найближчого сусіда – села Криворівня.
На березі річки Чорний Черемош стоїть старовинний дерев’яний будинок, в якому на початку ХХ століття жив різьбяр по дереву Василь Якіб’юк. Тут любили відпочивати видатні діячі української культури та науки – письменники Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Олександр Олесь, поетеса Леся Українка, а також історик Михайло Грушевський. Таким чином, тут можна побачити речі знаменитих українців – стіл, за яким працював Франко, гуцульський топірець поета та крісло, в якому любив відпочивати Михайло Коцюбинський. Крім того, в літературно-меморіальному музеї ви побачите колекцію книг, написаних від руки мешканкою села Параскою Квіткою-Горицвіт. Коротше кажучи, тут ви дізнаєтеся не тільки сторінки життя Франка, пов’язані з околицями Верховини, але також побачите оригінальні речі карпатського побуту межі XIX-XX століть.
Меморіальному музею не поступається гуцульська Хата-Гражда. Колекція була зібрана в дерев’яному будинку Палія та Параски Харук, спорудженому в середині ХІХ століття. Тут вдалося зберегти оригінальний інтер’єр будівлі та реконструювати життя карпатської родини понад століття тому. Музей буде особливо цікавий тим, хто хоче побачити побут предків – в експозиції є меблі, які пам’ятають Івана Франка, дитячі ходунки та інші старовинні предмети. Цікаво, що в 1964 році на Хату-Гражду звернув увагу режисер Сергій Параджанов. Саме тут він знімав одну з найвідоміших своїх кінострічок – «Тіні забутих предків». Так що, подивившись фільм перед поїздкою до Верховини, ви побачите знайомі пам’ятки.
І без того колоритний відпочинок в Карпатах ще більше урізноманітнить відвідування музею імені Романа Кумлика. Роман – це гуцульський музикант, який 30 років збирав предмети карпатського побуту, знаряддя праці та старовинні гроші. Проте найцікавіша частина музею – це колекція музичних інструментів. Тут ви побачите скрипки, цимбали, варган, трембіту та різні свистульки. Екскурсії проводить донька Романа – Наталія, котра зіграє на деяких інструментах з експозиції. Також тут можна послухати народні пісні та гуцульські співанки – короткі пісеньки на різноманітну тематику. Загалом, засновникам музею вдалося зібрати чудову колекцію та організувати екскурсії з інтерактивом та живою музикою.
Детальніше вивчити історію краю та дізнатися, як жили горці в старовину, можна в етнографічному музеї Гуцульщини. В залах цього музею ви вивчите історичні віхи життя гуцулів – вам розкажуть про повстанський рух опришків, а також ви дізнаєтеся, як Перша та Друга світові війни торкнулися карпатських мешканців. Також туристам показують предмети старовинного гуцульського побуту – посуд, дерев’яні вироби, а також незвичайні народні музичні інструменти.
Загалом, Верховина зустрічає гостей чудовими пейзажами гір, перевалів і річки Чорний Черемош, а також дозволяє доторкнутися до багатовікової гуцульської історії та унікальної культури Західної України.
Залишити відповідь