Івано-Франківськ – невелике містечко, розташоване прямо перед горами, звідси можна побачити вершини, що закривають горизонт куди не кинь оком. Це молодший брат Львова, який також зберіг старовинну архітектуру й колорит, однак Франківськ не став туристичним атракціоном – тут панує спокійна й романтична атмосфера.
Головний туристичний район – центр, де розташовані найстаріші пам’ятки. Над містом вивищується ратуша Івано-Франківська, збудована в ХХ ст. у модному на той час стилі конструктивізм. Всього в Україні є три ратуші з такою архітектурою. Сьогодні тут музей – найбільша колекція пам’яток історії та культури Прикарпаття. Усього в музеї є 5 відділів – природознавчий, історичний, археологічний, відділи реставрації та народного мистецтва. Найцінніший експонат – саркофаг, у якому, як вважається, поховали Ярослава Осмомисла, одного з найвидатніших галицьких князів.
Центр міста невеличкий, тож зовсім поруч розташовані не менш цікаві споруди. Варто відвідати катедральний собор Святого Воскресіння. Цей костел звели у XVIII ст. монахи католицького ордену єзуїтів. Кам’яна основа храму несе риси бароко, а форма куполів запозичена з гуцульської архітектури. В соборі поховані діячі греко-католицької церкви, представники давніх шляхетських родів та інші люди, які вписали свої імена в історію Івано-Франківська.
Мешканці міста блискуче вміють вдихати нові сили в старі й покинуті пам’ятки. Живі свідчення цього – галерея «Бастіон» та арт-простір у палаці Потоцьких.
Давнє місто було оточене укріпленнями, які не збереглися до наших днів. Тим не менш, на руїнах відбудували бастіон – очевидно, він втратив оборонну функцію, але сьогодні тут працює унікальна виставка сучасного мистецтва. Тут є тераса для прогулянок, галерея, магазини з ювелірними прикрасами й виробами народного мистецтва. Крім того, в бастіоні Івано-Франківська проходять літературні заходи та різноманітні фестивалі. Під склом можна побачити стіни оригінального бастіону XVII – XVIII ст.
Нещодавно тут відкрили крамницю народного одягу. В серпні 2021 в бастіоні проходила виставка художника Петра Грицюка – за допомогою звичайного олівця йому вдалося створити тривимірні химерні зображення, наповнені філософськими змістами.
Найстаріша будівля, навколо якої згодом виросло місто – палац Потоцьких. Його звели в 1670-80-х за наказом польського коронного гетьмана Анджея Потоцького. Згодом у приміщенні відкрили військовий госпіталь і палац занепав. Після його зовсім закрили й довгий час пам’ятка стояла покинутою. Сьогодні міська влада взялася за відбудову резиденції Потоцьких – зусиллями активістів палац оживає. Тут діє простір інноваційних креацій «Палац». На території палацового парку демонструють фільми, проходять поетичні читання і навіть змішані єдиноборства («бої без правил»).
Після прогулянки Івано-Франківськом можна відпочити у міському парку. Парк був висаджений у 1896 році під керівництвом Каетана Місюровича. На сьогодні тут налічується 62 види дерев, між якими розташовані ставки з містечками та барвисті квіткові клумби. Неподалік розкинулося міське озеро, популярне у туристів. Вибирайте для недорогого відпочинку Івано-Франківськ та приїжджайте до Карпат.
Це штучний ставок, посеред якого знаходиться Острів Кохання у формі серця – тут можна усамітнитися зі своєю половинкою. До острова можна пройти одним із найкрасивіших мостиків України. Влітку тут можна покататися на катамарані або човнику. На березі є капличка з джерелом.
Івано-Франківськ – місто з неповторним колоритом, по-домашньому затишне й мальовниче, позбавлене пафосу (недарма його лагідно називають «Фраником»), але розкішне в своїй красі.
Залишити відповідь