Відпочинок у Карпатах – це не лише активний туризм та природа. Тут можна познайомитись із унікальною культурою краю. Найкраще для цього підходить поїздка до Ворохти, а також Верховини та Косова – міст, що розкривають традиційну культуру, демонструючи її у всій багатогранності.
Один із найбільших культурних центрів регіону – Верховина – містечко на березі річки Чорний Черемош, оточене горами. Воно приваблює туристів мальовничими пейзажами та багатющими музейними колекціями, де можна ознайомитися з побутом і традиціями гірського краю.
Унікальна пам’ятка історії Карпат у Верховині – Хата-гражда, в якій режисер Сергій Параджанов знімав свій легендарний фільм «Тіні забутих предків». Гражда – це прямокутна садиба, в якій житлові та господарські приміщення поєднані. Такі будівлі зводилися для холодних зим, адже тут худоба жила поряд із людьми – господарю не доводилося виходити на мороз.
У хаті мешкала родина Харуків, у яких гостювали Іван Франко та Михайло Коцюбинський. Сьогодні тут зберігаються старовинні речі – на відпочинку в Верховині можна побачити дитячі ходунки, меблі, сільськогосподарські знаряддя та інші інструменти. Переважно ці предмети були виготовлені в кінці ХІХ – на початку ХХ ст., однак вони прекрасно збереглися. Господиня не просто розповідає про інструменти, вона показує, як вони працюють і як ними користуватися.
Не менш цікавим є музей музичних інструментів. Музикант Роман Кумлик 30 років збирав інструменти, а також предмети побуту, одяг, гроші та інші старожитності. Окрім того, Роман розважає гостей музикою.
Ще один популярний центр карпатського туризму – Косів, розташований неподалік від Верховини. Це місто лежить у мальовничій долині ріки Рибниці й оточене зеленню.
Здавна містечко славилося як центр ремесла. Його візитівкою є мальована кераміка, для виробництва якої використовується кілька видів глини. Де й коли виникла місцева традиція глиняних виробів, достоменно невідомо, але вважається, що в Україну вона потрапила у XVIII ст. Сьогодні вироби гончарів цього містечка потрапили до Списку шедеврів нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Сучасні майстри розповідають, що раніше тут було багато гончарів, але сьогодні на відпочинку в Косові можна зустріти близько десятка. Здавна гуцули втілювали в глині те, що бачили довкола себе – поширені зображення рослин, тварин, а також сцени з життя й побуту горян. Виріб виготовляють з червоної глини, яку покривають білою. Прорізаючи білий верхній шар, наносять малюнок. Після цього кераміку випалюють, однак на цьому процес не завершується.
Нанісши малюнок, автор покриває виріб фарбою. Для кераміки не застосовують сучасні синтетичні фарби – використовують глину й інші природні барвники. Купити фарбу неможливо – майстри її виготовляють самостійно. Таким чином, у кожного є свій рецепт фарби й знавці можуть за кольором визначити, який ремісник виготовив цей горщик.
Кераміка з Косова вкрита патьоками – це не означає, що вона неякісна. Навпаки, патьоки є фірмовою рисою місцевих виробів. Вони роблять кераміку унікальною – зображення можна змалювати, а вгадати, як потече фарба, неможливо.
Ознайомитися з секретами народного ремесла можна в сучасних майстернях – тут охоче розповідають, про те, як ліпити й фарбувати кераміку. І, звичайно ж, на відпочинку в Косові можна придбати тарілку чи куманець.
Для охочих побачити автентичні вироби є музей. Безумовно, кераміка є його родзинкою, однак не варто оминати інші зали з одягом, предметами побуту, дерев’яними виробами й вишивкою.
Після поїздки до Верховини та Косова можна сказати, що ви побачили автентичні куточки Карпатського регіону, але не всі. «Відпочинок 365» пропонує більше дізнатися про Карпати, минуле і сьогодення цього краю.
Залишити відповідь