Тустань – одна з найважливіших пам’яток Карпат. Навіть сьогодні, коли фортеця на Урицьких скелях повністю зруйнована, величезні кам’яні брили, на яких вона стояла, вражають уяву. Подорож до Тустані – це можливість поєднати відпочинок у найкрасивіших місцях Гуцульщини з вивченням історії стародавнього краю.
Скелі, на яких стояла фортеця, розташовані біля села Урич. З давніх-давен твердиня була замком Карпат – тут проходили торгові шляхи з Галичини до країн Європи. Таким чином, цитадель була побудована ще в ІХ столітті. У Х столітті тут звів укріплення князь Володимир Святославич, захищаючи кордони Київської Русі. На жаль, до сьогоднішнього дня від дерев’яних укріплень русичів нічого не збереглося, проте під руїнами Тустані століттями були поховані важливі пам’ятки епохи Русі.
Сьогодні всі предмети, знайдені на скелях, зібрані в музеї, створеному в 1997 році. В експозиції можна побачити важливі артефакти, залишені мешканцями твердині. Унікальний експонат – це дерев’яна посудина Х століття. Дивовижно, як такий предмет пройшов крізь століття і зберігся до наших днів. Не менш цікавий експонат – нагрудний хрест давньоруського воїна.
Найцікавіша частина колекції музею Тустані – це зброя. Тут відвідувачі побачать наконечники стріл арбалетів та луків. Крім того, в експозиції зберігаються бойові сокири русичів, фрагменти мечів, наконечники списів. Усі ці предмети нагадують про наших предків, які жили понад тисячоліття тому, і дозволяють побачити живу історію Тустані.
Своєрідна ілюстрація до стародавніх пам’яток – фільм, який переносить гостей до історії фортеці. За допомогою сучасних технологій вченим вдалося відновити кожний етап будівництва твердині і ви побачите, як у ІХ столітті був побудований невеликий замок, який був укріплений вежами та розрісся на всю скелю.
Подивившись реконструкцію в музеї, ви зможете відвідати Урицькі скелі та подивитися на місце, де розташовувалася сама фортеця. Сьогодні тут знаходиться майданчик, з якого видно хребти Бескидів. У давнину тут розташовувалася найважливіша частина цитаделі – тут жила аристократія та військове командування. Здається, боярам краса гірської природи не була чужою.
Тустань оточена численними мінеральними джерелами. В самій фортеці ви побачите давній колодязь, збудований з ретельно витесаних каменів. Однак сьогодні він пересох, так що випити води ви зможете на території заповідника. Крім того, неподалік знаходиться селище Східниця, яке може похвалитися величезною кількістю мінеральних джерел.
Мінеральні води Тустані були відомі ще в стародавні часи – дружинники промивали водою свої рани і пили її під час лікування. Тутешня мінералка містить бром і йод – таким чином, вона позитивно впливає на центральну нервову систему, щитовидну залозу, а також на кровообіг.
Тустань – це не тільки історична пам’ятка, сьогодні тут проходять фестивалі і розташовані арт-об’єкти. Художні інсталяції були побудовані влітку 2018 року в рамках проекту «Територія натхнення» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Наприклад, білоруський художник Дмитро Зайцев створив тут композицію «Стріли» – дерев’яні стріли, що нагадують про часи Київської Русі. Крім того, ви зможете подивитися на композицію української художниці Евеліни Трінцолін «Соляний шлях». Приїхавши на відпочинок у Карпатах влітку, ви зможете відвідати фестиваль «Ту Стань». Тут ви побачите, як працювали стародавні ремісники, подивитеся на лицарські турніри, постріляєте з лука та відвідаєте урок середньовічного бою.
Прогулялися фортецею і зголодніли? Тоді ви можете зайти до кафе на території заповідника. Відвідавши колибу, ви скуштуєте шашлик, карпатську грибну юшку та традиційні страви української кухні.
Вхід на територію заповідника платний. Вартість входу для дорослого становить 60 грн., для дитини, пенсіонера та студента – 30 грн. Крім того, за окрему плату можна замовити екскурсію – екскурсія скелями коштує 100 грн., а похід з екскурсоводом по скельному комплексу та музеям – 250 грн.
Тустань – одне із найцікавіших місць для відпочинку в Карпатах, але не єдине. Вся різноманітність літніх та зимових розваг та екскурсій від компанії «Відпочинок 365», а також інформацію щодо організації відпочинку – від проживання до розважальних програм ви знайдете тут.
Залишити відповідь