Урич – це невелике село Сколівського району Львівської області. Хоча сам Урич був заснований ще в XIV столітті, це село стало відомим завдяки оточуючим його пам’яткам.
Зовсім поруч із селищем підносяться Урицькі скелі, на яких у давнину височіла фортеця Тустань. Це була важлива твердиня на західних кордонах Київської Русі – замок охороняв торгові шляхи із Західної Європи до Галичини. Перші укріплення тут були зведені в IX столітті, проте розквіт фортеця пережила в Х сторіччі, коли її розширив і перебудував князь Володимир. Тустань, як і багато інших давньоруських поселень, була дерев’яною, так що до сьогоднішнього дня від неї практично нічого не збереглося.
Проте, люди, які століттями жили на цих скелях, залишили після себе безліч важливих історичних артефактів. Усі ці предмети в 1997 році були зібрані в музеї. Сьогодні тут можна побачити унікальні експонати – наприклад, дерев’яний посуд Х століття. Неймовірно, що за тисячоліття дерево збереглося і нагадує про життя наших предків.
Звичайно, на руїнах стародавньої фортеці залишилося безліч зразків зброї. Тут можна побачити бойові сокири, почорнілі фрагменти мечів і наконечники списів. Крім того, цікаво подивитися на особисті речі воїнів, наприклад, нагрудні хрести. Такі експонати нагадують, що тут жили наші предки.
Однак музей у Тустані – не просто колекція старовинних речей. Завдяки розкопкам ученим вдалося реконструювати, як виникла і розширювалася фортеця. Тут туристам показують фільм, який демонструє кожен етап спорудження твердині.
Відвідавши реконструкцію, ви побачите самі Урицькі скелі та зможете уявити, як вони виглядали більш ніж тисячу років тому. Сьогодні серед каменів розташувався майданчик, з якого прекрасно видні Бескиди. Не дивно, що в давнину тут жила знать – немов бояри любили дивитися на гірські пейзажі, як і сучасні туристи.
Тустань – це найважливіша визначна пам’ятка Урича та серце туризму у селищі. Сьогодні на території історичного заповідника проводяться фестивалі, а також розташовані арт-об’єкти. З 2006 року любителі історії обирають для відпочинку в Карпатах літом, бо щоліта тут відбувається фестиваль «Ту Стань!». На фестивалі ви побачите лицарські турніри, реконструкції середньовічних боїв, перегляньте, як працювали середньовічні ремісники, а також послухаєте вірші на літературній сцені.
Фортеця – це найяскравіша пам’ятка Урича. Однак прогулюючись селом, ви побачите інші цікаві місця. У північній частині Урича розташована церква Святого Миколая, побудована в 1911 році. Це традиційний галицький храм біля музею Тустані, споруджений за проектом архітектора Василя Нагірного.
Крім того, в селі був заснований музей «Хата в Глибокому». Тут була зібрана колекція старовинних предметів селян – традиційна піч, столи і лавки, а також колекція сімейних фотографій місцевих жителів. Цікаво, що на екскурсії приходять літні мешканці села, які діляться своїми спогадами про життя гуцулів у 1920-30-х роках.
Поруч з Уричем розкинувся курорт Східниця, історія якого пов’язана з Тустанню. За легендою, це селище було засновано після вторгнення монголо-татарів, коли населення навколишніх сіл сховалося від загарбників. Після того, як орда пішла, селяни зійшлися в долині річки і заснували нове поселення. Від «сходження» цих людей селище було названо Східницею.
Східницький курорт прославився мінеральними водами. Сьогодні тут є 38 лікувальних джерел з різним складом вод. Найвідоміша мінеральна вода в околицях Урича – «Нафтуся». «Нафтуся» сприяє зміцненню нирок, органів травлення, а також допомагає налагодити обмін речовин.
Урич оточений яскравими пам’ятками, які обов’язково треба побачити. Тут на вас чекають стародавні пам’ятники, які допоможуть дізнатися більше про карпатську історію та культуру, а також унікальні джерела, якими славиться Гуцульщина.
Залишити відповідь