Гуцули та бойки здавна називали полонинами високогірні луки, розташовані вище за верхню межу лісів. Це галявини, вкриті барвистими ягодами, пахучими квітами й травами та оточені стіною лісу.
Сама назва «полонина» відома з ХІ-ХІІІ ст., тож іноді здається, що час не торкнувся цього краю. По-перше, високогір’я майже не зачепила сучасна цивілізація. На звичайному автомобілі сюди годі дістатися, жити на такій землі у віддаленні від населених пунктів складно. Таким чином, побут пастухів практично не змінився за кілька століть. По-друге, держава захищає незайману природу галявин високогір’я.
Одна з найколоритніших і наймальовничіших полонин – Борсучина. Вона розташована на території масиву Чорногора, найвищого гірського ланцюга Карпат. Безкоштовні екскурсії до цього мальовничого місця доступні для відпочиваючих, які вибрали наш тур до Ворохти.Звідси відкривається чудовий вид на славнозвісну Говерлу. Ця вершина різко виділяється своїм оголеним конусом на тлі сусідніх гір. Неподалік здіймається до неба гора Петрос, на якій розташована полонина з кумедною назвою Шумнєска.
Назва «Борсучина» походить від нір пухнастих тваринок, що вкривають галявину. Крім того, тут можна зустріти сліди кабанів, лисиць, косуль та інших диких тварин, що сховалися від цивілізації у цьому віддаленому куточку гір.
На поході в Карпати можна зайти до хати Василя Саманюка – власника гірського господарства. Василь побудував традиційну гуцульську сироварню, стаю. Тут він варить на вогнищі бринзу зі свіжого молока. Крім того, Василь охоче розповідає туристам цікаві історії про життя серед дикої природи – наприклад, на полонину періодично заходять олені й ведмеді, для яких господар звів годівничку.
Не менш мальовничою є полонина Пожижевська, розташована неподалік від Говерли. Тут, на висоті 1450 метрів над рівнем моря, знаходить найвисокогірніша метеостанція України, заснована 110 років тому.
Фактично, на станції протягом усього року живе ціла команда з 11 осіб, до якої входять метеорологи, інженер, радіотехнік і водій-електрик. Фахівці працюють вахтовим методом – поки половина групи перебуває на станції, інша залишається вдома. По суті їхнє завдання полягає в тому, щоб відстежувати погодні показники й кожні три години записувати їх, повідомляючи інформацію в ефір. Через тиждень вони міняються. Такий графік обумовлений складними умовами життя на високогір’ї. Крім того, на полонині розташований стаціонар Інституту екології Карпат НАН України.
Пожижевські синоптики охоче зустрічають туристів, які хочуть урізноманітнити відпочинок у Карпатах. Вони проводять для гостей екскурсію метеостанцією, розповідаючи про свою роботу, а також пригощають чаєм.
Більшість полонин розташовані вдалині від великих селищ – часто мандрівникам доводиться проходити значні відстані, аби побачити всю красу гірських масивів. Однак поблизу Ворохти є маршрути, які дозволяють вийти на мальовничі луки за пару годин нескладної прогулянки. Найкрасивіша гора тут – Лисина.
На поході в Карпати туристи перетинають мальовничі вулиці Ворохти, проходять повз дерев’яний гуцульський храм, розташований серед зелених долин, та виходять на полонину, вкриту схожими на хатки сіновалами.
Отже, прогулянка карпатськими луками – один із найкращих спосіб проведення часу в горах. По-перше, ніде колорит цього краю не демонструє себе яскравіше ніж тут. По-друге, такий похід стане альтернативою високогірним сходженням, поєднавши помірну фізичну активність і мальовничі пейзажі.
Залишити відповідь